Wielkanocne Baranki - tradycja i piękno symboliki
Wkraczając w okres Wielkanocny, nie sposób nie zatrzymać się przy urokliwych symbolach, które od wieków otaczają tę wyjątkową porę roku. Jednym z najpiękniejszych i najpełniejszych w znaczeniu jest figura Baranka Bożego, stanowiąca nieodłączny element wielkanocnych dewocjonaliów. Dziś chcemy przedstawić Wam fascynującą historię tej tradycji oraz podzielić się różnorodnością wzorów baranków dostępnych w naszym sklepie internetowym.
Tradycja Baranka Bożego - symbol zwycięstwa i oczyszczenia
Historia baranka jako symbolu Wielkanocy sięga głęboko w tradycję religijną i ludową. Już w Starym Testamencie baranek był ofiarą złożoną w czasie Paschy, symbolicznie przypominającą zbawienie Izraelitów spod egipskiej niewoli. W Nowym Testamencie Jezus Chrystus nazywany jest "Barankiem Bożym", który złożył najwyższą ofiarę dla zbawienia ludzkości.
W średniowieczu w Europie rozpowszechniła się tradycja wypieku chleba w kształcie baranka, który potem był błogosławiony i spożywany w czasie Wielkanocnego śniadania. Z czasem pojawiły się również rzeźbione figury, które stawały się pięknymi i trwałymi pamiątkami dla rodzin.